Je bezesporu překvapivé…

Je bezesporu překvapivé…

Je bezesporu překvapivé a podivuhodné, že jedna z největších zázraků a dovedností při praxi bojových umění je obyčejný krok. Ano, prostý lidský krok. Jeden krok je zámkem ke studnici moudrosti a poznání o lidském přenosu váhy a celkové koordinaci. Ano, je to jeden nuzný a prostý krok. Totiž, jeden krok nám může vypovědět absolutně vše o napětí v lidském těle a o hospodaření s naší vlastní váhou. Pozastavíme-li se a začneme se soustředit na obyčejné kroky, tato chvíle nám odhalí celou škálu chyb a odchylek v managingu s naší vlastní hmotností či ještě lépe s koordinací celého těla.

lektor tchaj-ťi Martin Pařízek

Při naší pouti za sebepoznáním nesmíme opomíjet držení naší vlastní osy a celkovou soustřednost váhy, která přirozeně a gravitačně směřuje dolů kolmo k zemi. Z fyzikálního hlediska je gravitace hmotnost v dráze. Nyní tedy musíme vzít do hry i vyrovnání celé osy těla. Nejlépe kolmo k zemi. Postup je snášení váhy v ose přímo proti k zemi. Už jen těchto pár myšlenek a postřehů je materiál bavící a zaměstnávající disertační práce o lidském těle na celém světě. Jak se tedy chceme hluboce věnovat pohybovým aktivitám a cvičením, když nepochopíme pouhé držení lidského těla a snášení vlastní hmotnosti kolmo k zemi???

Rozhodně tyto veřeje myšlenek nemají sloužit ke znechucení nadšenců do praxe tchaj-ťi, pouze vytahují na světlo pár myšlenek, které je dobré při dalším studiu tchaj-ťi vstřebat. Zlozvyků a stereotypních návyků má každý z nás habaděj a záleží pouze na nás, co s nimi chceme nebo nechceme dělat. S úsměvem do studia a k pokroku.

1 komentář

  1. Martin Prokop

    Opravdu je tento článek „mocné závaží“ na stranu vah – utéci od Tchaj-ti – k něčemu zvládnutelnému..