Proč cvičit tchaj-ťi?

Tchaj-ťi – návrat k přirozenosti.

Vyúka tchaj-ťi čchen

Taiji-chenstyle.cz Martin Pařízek

Při cvičení se zaměřujeme na osobní prožitek mysli a uvědomování si vlastního koordinovaného pohybu těla, uvolnění, plynulosti a průchodnosti. Při cvičení postupujeme po krůčcích a s trpělivostí a rozvahou, držíme se způsobů, kterými se cvičí v Číně pod čínskými mistry v rámci světové školy World Chen Xiaowang Taijiquan Association pod vedením velmistra Chen Xiaowanga.

Tradiční bojové umění, zdravotní cvičení, sebekultivace, nauka o přirozenosti těla a mysli – tchaj-ťi čchűan. V tchaj-ťi je funkčně použito tradiční čínské medicíny, hlubokého dýchání, taoistického pricipu proměny dvou sil jin a jang, bojového umění a koordinovaného vědomého rehabilitačního pohybu. Tchaj-ťi je v podstatě kompletní systém čchi-kungového cvičení pro prevenci lidského zdraví vhodný pro všechny věkové kategorie.

Při cvičení tchaj-ťi člověk dochází ke zklidnění vnějších podnětů a soustředí a objevuje své vlastní tělo a kultivuje své vlastní já. Tchaj-ťi čchűan je možná cesta proti dnešnímu stresem posedlému světu, v tchaj-ťi čchüan čas získává zcela jiný rozměr. Pohyby tchaj-ťi vycházejí z „tan-tchienu“, což znamená centrum energie čchi (qi) v břišní oblasti. Rukama a nohama se za otáčení trupu provádějí pohyby. Každá jednotlivá akce následuje jako pohyb celého těla. K provádění pohybů se nepoužívá síly, projevují se jako harmonicky plynoucí pohybové průběhy s pomalým plynulým rytmem. Tchaj-ťi dech v přirozeném rytmu by měl být klidný, dlouhý, jemný a pomalý.

Tchaj-ťi, často také označováno pod slovy „tchaj-ťi čchűan , taiji, taijiquan, tajči, tai-chi, tai-či“ apod. Důvod mnohotvarosti v názvosloví je způsoben přepisem z Pinyinu (Pchin-jinu – mezinárodní transkripce), českou transkripcí a výslovnostním a fonetickým komolením výrazu. „tchaj-ťi, tchaj-ťi-čchűan“ – je oficiální českou transkripcí. „taiji, taijiquan“ (čteno “tchaj-ťi” a “tchaj-ťi-čchuan”) – vychází z pravidel mezinárodního přepisu – Pinyinu (Pchin-jinu), dále se používá anglický přepis – „tai-chi“ a také se hojně používá počeštěný výraz – „taiči, tajči“.

 

Lektor taiji Martin Pařízek

Vyúka tchaj-ťi čchűan čchen

 

 

Zdravotní účinky tchaj-ťi

  • rozpouštění a zvládání stresu
  • prokrvení celého organizmu
  • zlepšení funkce srdce
  • snížení hladiny cholesterolu
  • zklidnění krevního tlaku
  • správné držení páteře
  • hluboké brániční dýchání
  • zvýšení kloubní hybnosti
  • protažení a pružnost těla
  • rehabilitace kloubů, šlach, svalů a vaziv
  • odolnost proti civilizačním chorobám
  • podpora zdravého spaní

Mistr Chen Xiaowang říká:

„V ranném stupni se polovina mysli soustředí na samotný pohyb a na to, jak svaly komunikují pomocí rukou s dalšími částmi těla. Další polovina je prázdná a vy se můžete otevřít pro to, co tělo cítí. Na středním stupni se půlka mysli věnuje pohybu a další půlka pohybu čchi (qi) samotné. V pokročilém stupni všechny kanály v těle fungují a vy již nemusíte přemýšlet nebo si všímat pohybu energie čchi. Tehdy můžete začít pracovat na představě, jak by vás mohl protivník napadnout a jakým druhem pohybu byste mohli neutralizovat útok. Na pokročilé úrovni věnujete pozornost aplikacím, protože v pokročilém stupni se energie již volně pohybuje tělem. Ovšem bez ohledu na stupeň, ve kterém se právě nacházíte, je důležité nezaměřovat se pouze na jediný bod v těle. Musíte věnovat pozornost celému tělu, ne jen lokální části těla. Pohyb je celistvost, přirozenost a plynulost.“

  • Dantien je v srdci tělesného pohybu
  • Jedna i jen část pohybů, celé tělo se pohybuje
  • Energie protéká skrz kloub od kloubu
  • Tak se síla během jedné akce přenáší nerušeně

 

Základy tchaj-ťi

Chen Xiao Wang Zhang zhuan

Velmistr Chen Xiao Wang

Statická pozice (zhang zhuang) a navíjení hedvábí (chan si jing) jsou pro taiji významné jako cvičení pro zdraví. V tréninku Chen taiji tvoří statická pozice a navíjení hedvábí základ pro trénink forem. Dokonce ikdyž se adept stává více pokročilým, je stále důležité cvičit tato cvičení. Principy statické pozice se přímo vztahují ke cvičení forem, udržovat hlavu svisle, záda uvolněná, hrudní koš zatažený a kyčle podsazené. Stání a navíjení hedvábí jsou důležité v rozvoji zakořenění, silných nohou, uvolněného a klidného stavu mysli a uvolněných a podsazených kyčlí (nezbytné pro nízký a pohodlný postoj).

 

Zhang Zhuang, čili statická pozice je velmi prostá forma statického cvičení qigong miliónů lidí (mnoha, kteří necvičí žádné bojové umění). Obvykle cvičíme jako kdybychom drželi míč s očima zavřenýma, statická pozice stylu Chen může být cvičena s otevřenýma nebo zavřenýma očima. Toto cvičení umožní shromáždit qi a posílit svaly a kosti. Stání, jako v tomto cvičení, je v podstatě cvičením dynamické tenze pro nohy (ačkoli občas to můžete cítit jako kdyby to platilo také pro ruce). Je to velmi důležité pro rozvíjení qi. Adept se učí jak má poklesnout a uvolnit se, tím roste síla nohou. Nohy jsou pevné (yang) a horní část těla je uvolněná (yin), tím dosáhnete rovnováhy. Silný tlak, který je někdy cítit v nohách přijde zevnitř a je úplně pod kontrolou. Pozice může být nižší nebo vyšší podle individuálních potřeb. Protože se kyčle otevřou a uvolní, je možné na delší dobu poklesnout níže do postoje.

jak si udržovat zdraví cvičením tchaj-ťi

Přirozené napojení na přírodu

Pohyby navíjení hedvábí vychází z pasu a zapojují dantian a ming men (umístěný v dolní části zad přímo proti dantian). Vyžadují koordinaci celého těla a jsou přirozené a uvolněné. Vnější pohyby se dějí po obloucích. Vnitřní pohyby qi se dějí po spirálách. Pohyby těla užívají pasu jako své osy. Každá část těla je koordinována a spojena s ostatními, plynule se točí po neustálých kruhových pohybech. Navíjení hedvábí posiluje tělo díky těmto točivým pohybům. To je cesta ke zmírnění tuhosti a zlepšení ohebnosti a pružnosti.Navíjení hedvábí stylu Chen je navrženo tak, aby aktivovalo qi a krev hladce protékala žilami a tepnami. Tento hladký tok qi a krve pomůže zlepšit vstřebávání živin. To může také zlepšit trávení a látkovou výměnu. Fyzický aspekt navíjení hedvábí nám poskytuje cvičení určité intenzity, čímž je soustavné cvičení svalů a kostí. Kosti mohou zlepšit svoji hustotu a elastičnost a svaly a vazivo mohou zlepšit svou flexibilitu, tonus a sílu. Díky těmto spirálovitým pohybům se zlepšuje vstřebávání živin, tok qi a krve je hladký, může se zlepšit kloubní pohyblivost. Tělo požaduje více lipidů ke spalování, to sníží větší množství tuku nejen zespod kůže, ale i v krvi a orgánech.

Doporučuje se co nejpomalejší provádění pohybů. Díky tomu budete dýchat pomaleji a hlouběji, budete soustředěnější. Charakteristickým znakem Taiji je maximální stupeň protažení a rotace v každém pohybu. Tím dochází k uvolnění napětí a ke správné cirkulaci energie – čchi. Při cvičení Taiji se uklidní srdce, soustředí mysl, odpočinou si nervy a koordinují se všechny tělesné orgány. Léčebné účinky jsou vědecky dokázány, a tak se vám klidně může stát, že vám doktor při onemocnění pohybového ústrojí, páteře, kardiovaskulárních chorob, při vysokém krevním tlaku nebo při artritidě toto cvičení doporučí.

I když taijiquan (tchaj-ťi-čchuan) byl puvodně bojovou a sebeobrannou formou je v dnešní podobě toto cvičení prospěšné všem věkovým skupinám i některým nemocným a fyzicky slabším.

 

Přínos tchaj-ťi čchüan pro zdraví člověka

 

Tchaj-ťi symbol a princip jin a jang

Jin a Jang

Cvičení tchaj-ťi čchüan má pro lidské tělo velmi kladný zdravotní přínos. Tchaj-ťi čchüan zlepšuje náladu a přispívá k dobré fyzické kondici. Pravidelné cvičení pomáhá lepšímu mozkovému okysličení a zlepšuje kognitivní schopnosti. Tchaj-ťi čchüan navozuje lepší náladu a optimističtější pohled na svět, zpomaluje stárnutí a zvyšuje pohybovou koordinaci a nezávislost. Tchaj-ťi (často také taiji, taichi, tajči) podporuje a posiluje imunitní systém, snižuje stres a výskyt některých druhů rakoviny, prsu, tlustého střeva atd.

Cvičení tchaj-ťi čchüan pomáhají přirozeně redukovat hmotnost, působí také preventivně proti obezitě, hypertenzi a cukrovce (Diabetes Mellitus). Tchaj-ťi ulevuje od bolesti zad, posiluje svaly, šlachy a zpevňuje kosti. Zjemňuje dopady artrózy a působí jako prevence proti osteoporóze a zraněním plotének, páteře a kloubů. Tchaj-ťi čchüan zlepšuje celkovou koordinaci pohybu, orientaci v prostoru a držení rovnováhy. Rovněž pravidelné cvičení tchaj-ťi čchüan zlepšuje kardiovaskulární kapacitu, zvyšuje okysličování tělesných tkání, zklidňuje tlak a preventivně zabraňuje vzniku ischemických chorob.

Cvičení pro dlouhověkost a vitalitu

Tchaj-ťi čchen (Taiji chen) Martin Parizek

  • Tchaj-ťi posiluje imunitní systém.
  • Tchaj-ťi upravuje potíže se zažíváním.
  • Tchaj-ťi rozvíjí rovnováhu a stabilitu.
  • Všechny pohyby v Tchaj-ťi vycházejí z pasu.
  • Cvičení tchaj-ťi působí jako lék a nemá vedlejší účinky.
  • Tchaj-ťi působí preventivně proti pádu, zejména u starších lidí.
  • Tchaj-ťi čchuan Čchen (taijiquan Chen) je velmi starobylé umění.
  • Tchaj-ťi je bojové umění, zdravotní cvičení, filosofický systém i cesta člověka.
  • Pravidelným cvičením tchaj-ťi se příliš aktivní lidé uklidní a ti pomalejší rozhýbou.
  • Zlepšuje držení těla, čímž předchází degenerativním onemocněním páteře a bolesti zad.
  • Tchaj-ťi pro svůj charakter vyváženosti může již od samého začátku ovlivňovat všechny disharmonie a pozitivně působit i na přetíženou a unavenou psychiku. Současně dochází k pohybu hlavy, rukou a nohou, čímž dochází ke spojení horní a dolní části těla a správnému proudění energie.

Pro tchaj-ťi čchűan není třeba žádné vybavení, jedná se o velmi levné cvičení, avšak o to více je vyžadováno soustředění a vnímání. Trénink tchaj-ťi čchűan začínáme rozcvičkou a strečinkem, kdy uvolňujeme páteř, klouby, protahujeme svaly, vnímáme svůj dech, zklidňujeme se a předehříváme celé tělo. Poté přichází čchi-kungové cvičení nebo základní pohybový nácvik ve formě navíjení hedvábí a končí se klidným procvičením forem, které opakujeme a zažíváme.

 

Tchaj-ťi lektor Martin Pařízek

Martin Pařízek tchaj-ťi instruktor